Wybór idealnej pierwszej lalki dla rocznej dziewczynki

Po pierwsze, warto określić, jakie podstawowe cechy powinna mieć lalka odpowiednia dla rocznej dziewczynki. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo materiału i brak małych części, które można odłączyć. Po drugie, warto wybrać niewielki rozmiar zabawek, do 30 cm, ponieważ duża lalka będzie grała dziewczynce po prostu niewygodnie.

Pluszowe zabawki, wypchane lalki

Laleczki dla dzieci są słodkie i wzruszające, niezwykle przyjemne w dotyku i przytulne. Pewna pierwotność kształtów i konturów sprawia, że są one bardzo odpowiednie dla percepcji małego dziecka. Lalki takie szyte są z naturalnych lub syntetycznych, hipoalergicznych materiałów, często z najsłodszego weluru, zdobione są haftami, a ich włosy zazwyczaj wykonane są z nici (co, nawiasem mówiąc, jest wygodne dla niemowląt).

Funkcja edukacyjna lalek

Wielu nauczycieli, zwolenników “edukacji naturalnej”, uważa, że lalki szmaciane, ze względu na swoją abstrakcyjność, są optymalne dla prawidłowego rozwoju psychicznego dziecka. Pobudzają one wyobraźnię i fantazję dziecka, skłaniając je do “przemyślenia” obrazu lalki. Twoja księżniczka będzie uwielbiać przytulać taką lalkę i zabierać ją ze sobą do łóżka.

Laleczki szmaciane

Główną wadą lalek szmacianych jest jednak ich niepraktyczność. W tym wieku dziecko z pewnością będzie próbowało gryźć zabawki.  I oczywiście lalki tej nie można brać do kąpieli. Warto chronić je przed trudnymi zabrudzeniami, nie wszystkie plamy można wyprać, mimo że współczesne lalki pluszowe są wykonane z materiałów łatwych w pielęgnacji.

Laleczki winylowe

Lalki winylowe są dobre ze względu na swoją trwałość. Dziecko może je również zabrać na kąpiel. Zabawkę bardzo łatwo umyć, jeśli się zabrudzi. Lalki te, mają cechy płciowe chłopca lub dziewczynki. Dzięki nim bardzo łatwo można wyjaśnić różnice między płciami. Jeśli jednak ten punkt w zabawce dla dziecka jest dla Ciebie nie do przyjęcia, warto zwrócić na niego uwagę przy wyborze. Należy zauważyć, że jest więcej lalek anatomicznie poprawnych i lalek. Lalki winylowe różnią się także sposobem zszycia włosów.