Psychologiczna rola lalki w rozwoju dziecka

Lalki istnieją od tak dawna, jak sama ludzkość. W różnych czasach pełniły one różne funkcje: religijną, artystyczną, zabawową itp. Jednocześnie, jako przedmiot zabawy, zaczęto je wykorzystywać już w czasach prehistorycznych, ale dopiero wtedy, gdy przestały być wizerunkami różnych bóstw.

Czym jest lalka?

Lalka to uogólniona podobizna człowieka wykonana z różnych materiałów. Dzieci, niezależnie od płci, uwielbiają się nim bawić, wygłupiać wspólnie z nimi lub mogą zastępować towarzysza zabaw.

Jedną z funkcji laleczek jest kultywowanie ludzkich uczuć, moralności. Lalka jest obrazem człowieka w zabawie dziecka. Gdy dziecko nie ma towarzysza zabaw, robi sobie lalkę. To idealna przyjaciółka, która zawsze jest przy nas i nie pamięta złego. Dziecko może zachowywać się tak, jak chce, i nikt nie będzie mu w tym przeszkadzał ani go oceniał.

Czy te zabawki służą tylko do zabawy i gry?

Niewątpliwie nie. Laleczki dla dziewczynek pełnią niezauważalną, ale bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka, w procesie kształtowania jego osobowości. Ich wpływ jest trudny do zastąpienia przez klocki, samochodziki, a nawet pluszowe zwierzęta. Dlatego w zabawach dziecka w dzieciństwie musi brać udział lalka. Bardzo mylą się ci, którzy pozbawiają chłopca tej możliwości, podsuwając mu zabawkowe samochodziki i klocki, ponieważ lalki nie mają wpływu na orientację seksualną, a później dziecko samo sięgnie po standardowe rodzaje zabawek.

Wartość rozwojowa lalek

Każdy wie, że zabawki rozwijają dziecko w pewnych dziedzinach, dlatego często kupuje się różne kostki do gry, konstruktorów, puzzle i tradycyjne zabawki, takie jak lalki, uważane za przestarzałe i służące tylko do zabawy i czysto dziewczęce. I dlatego próbują je zastąpić. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że pozbawienie dziecka, zwłaszcza w młodym wieku, kontaktu z lalką może opóźnić jego rozwój. Lalka pełni przecież szczególną funkcję w rozwoju psychiki dziecka.

Małe dzieci, bawiąc się lalką, naśladują czynności wykonywane przez dorosłych. Kąpią lalkę tak, jak kąpią siebie, ubierają ją w ten sam sposób. Ćwiczą najprostsze umiejętności życiowe.