Jakie laleczki są warte naszej uwagi

Prawie każdy rodzić pragnie, aby podczas zabawy swojego dziecka zabawką jednocześnie wynosiła z tego coś pożytecznego i wartościowego dla rozwoju. Do takich zabawek z pewnością należą lalki. Warto zaznaczyć, iż czasami zdarza się również, że chłopcy decydują się bawić lalkami pomimo śmiechu czy zmieszania innych osób. Mimo wszystko bardzo mała cząstka ludzi potrafi zdać sobie sprawę ze wszystkich atutów, jakie oferują lalki. 

Korzyści płynące z zabawy lalkami

Badanie przeprowadzone dość nie dawno potwierdziły tezę, że zabawa lalkami pozytywnie wpływa na rozwój umiejętności społecznych, a w głównej mierze empatii. Dzieci podczas zabawy lalkami znacznie więcej i częściej myślą o innych ludziach oraz w jaki sposób mogą współpracować z innymi. Dzieci, które już od najmłodszych lat rozwijają umiejętności społeczne, znacznie sobie lepiej radzą sobie w przyszłości np.: w szkole oraz podejmowane przez nich decyzje są z reguły trafione. Ponadto zabawa laleczkami wpływa pozytywnie na rozwój mowy. Podczas zabawy lalką często dochodzi do wymiany słów czy zdań, które opisują, co aktualnie się dzieje oraz prowadzi rozmowy między uczestnikami. Rodzice, którzy bawią się z dzieckiem lalkami, zazwyczaj używają bardziej rozbudowanych wypowiedzi, zadają więcej pytań, co w naturalny sposób angażuje dziecko do rozmowy.

Rodzaje lalek

Lalka szmaciana

Jest to pierwszy rodzaj lalek, z jakimi możemy się spotkać. Są to miękkie i jednoczenie bezpieczne koleżanki, które przyjmują postać pierwszej lalki dziecka. Ich budowa, która jest pozbawiona jakichkolwiek twardych elementów oraz ich nieduża waga powoduje, że nawet niemowlę może się nimi bawić.

Lalka bobas

Następne lalki, z jakimi dziecko może mieć styczność, są to bobasy. Imitują prawdziwe dziecko i wykorzystuje się miękki materiał do ich produkcji. Takie lalki można bez problemu przebierać, co pozytywnie wpływa na koordynację ruchową dziecka. Lalka typu bobas pomaga również dziecku zaznajomić się z częściami ciała człowieka.